.

Má oblíbená dorama

18. listopadu 2015 v 23:18 | Nika Caesaris
Původně jsem chtěla vysvětlit, proč se tu necelé tři měsíce nic neobjevilo, ale je to zdlouhavé, nudné a zbytečné. No vlastně, ono je to zřejmé. Místo psaní článků jsem tu čuměla na j-seriály.
Místo toho vám představím svůj staro-nový prokrastinační prostředek - japonská drama, čili dorama!

Dorama je japonský hraný seriál, který obvykle nemívá moc dílů, nejčastěji je to kolem deseti. Můžete si vybrat z nepřeberného množství žánrů, osobně zatím proplouvám vody romantických školních seriálů. A ty nejlepší z nich vám představím.Tatta Hitotsu no Koi

První dorama, které jsem kdy viděla, a které mi nastavilo laťku velice vysoko.
Tsukioka Nao je vysokoškolačka z velmi dobře zaopatřené rodiny, která vlastní síť klenotnictví. Jednoho dne jí však zkříží cestu Kanzaki Hiroto, který je naopak velice chudý a na živobytí si vydělává nezákonným lovem ryb. Ze všech sil se snaží udržet krachující továrnu po svém otci. Společnost, ve které přebývá, je také dost nízká. Když se Nao a Hiroto poznají, zdá se, že z toho nic dobrého nemůže být. Avšak i přes počáteční neshody se časem sblíží. Nevyrovnanost jejich sociálních podmínek je ale natolik propastná, že to přináší jeden problém za druhým.
Od tohoto seriálu jsem se nemohla hnout. Sledovala jsem ho i ve škole během informatiky (ještě na gymnáziu), a bylo mi jedno, že na youtube nebyl s českými titulky. A aby nebylo málo, že scénář byl milý a roztomilý a herecké výkony byly velice důvěryhodné, Kamenashi Kazuya je opravdu fešák!

Switch girl

Nejšílenější a zároveň nejzábavnější dorama, co jsem kdy viděla. S kamarádkou, která mi toto dorama doporučila, jsme se u něj smály tak, že jsme skoro padaly ze židle. Toto je moje druhé nejoblíbenější dorama.
Tamyia Nika je velice oblíbená studentka střední školy. Všechno na ní je správné- její chování, její vkus,... S téměř všemi je kamarádka. Ale nikdo kromě její blízké rodiny neví, co je Nika zač, když přijde domů ze školy. Nika se totiž "zapíná" a "vypíná". Jakmile skončí škola, Nika vypne svojí úžasnou a dokonalou image, převlékne se do otřesného oblečení, nasadí brýle a začne se chovat jako totální čuně, které sedí u PC her, slintá nad mangou a nijak se nekontroluje. Přitom dbá na to, aby se nikdy nikdo nedozvěděl o této její temnější stránce. Ale co čert nechtěl, o jejím "malém" tajemství se dozví spolužák. A ne ledajaký!

Itazura na Kiss - Love in Tokyo

A mé dorama číslo jedna! Naprosto jsem se zamilovala do obou hlavních postav. Honoka Miki dokázala zahrát Kotoko tak perfektně, že jsem nikdy lepší herecký výkon v j-dorama neviděla, navíc jí bylo 16, když se dorama natáčelo. Naproti tomu Furakawa Yuki, který ztvárnil Naokiho, působil, že se ani moc nemusí snažit, aby dostal celé ženské publikum na kolena i přes obrazovku. I všechny postavy jsou ztvárněné naprosto dokonale podle anime. Prostě má špička mezi dorama.
Aihara Kotoko je poněkud zbrklá, společenská a veselá studentka třetího ročníku střední školy. Není nijak extrémně oblíbená, nicméně má své věrné kamarádky (Ginko, Satomi) a svého ještě věrnějšího obdivovatele Kinnosukeho, který je schopný udělat cokoliv, aby vyhrál její lásku. Všichni tři chodí do třídy F, což je třída plná lajdáků a v postatě "odpad" školy. Malér je, že je Kotoko od prvního dne střední školy zamilovaná do nejchytřejšího člověka ze školy a nejspíš i celého Japonska - Irie Naokiho, který hloupými holkami zcela pohrdá. Proto když se mu Kotoko rozhodně vyznat svou lásku, naprosto necitlivě ji odmítne. To rozvíří po škole drby typu: ,,Co si ta hloupá chudinka Kotoko myslela? Copak neví, kam patří?" Aby toho nebylo málo, stihne její rodinu navíc katastrofa. Jejich zcela nový dům je zničen, a oni najednou nemají kde bydlet. Útočiště naleznou u kamaráda Kotokočina otce, úspěšného podnikatele, který jim nabídne zůstat s jejich rodinou. Když ale Kotoko zjistí, s kým se ocitla pod jednou střechou, je to pro ni hodně velký šok.

Buzzer Beat - Gakeppuchi no Hero

A pomalu se přesouváme do sportovně-romantické sekce. Toto dorama je o basketbalu, houslích a plnění snů.
Kamiya Naoki je velice nadaným basketbalistou, který má ale tendence se hroutit pod náporem stresu. Naproti tomu Shirakawa Riko je ne moc šikovná houslistka, zato má ale silnou vůli a silnou touhu jít za svým snem stát se profesionálkou. Když se tito dva seznámí, rozhodnou se vzájemně se podporovat v úsilí.
Nikouš má rád housle i basketbal! Nikouš totiž hraje na housle od nějakých osmi let a k basketu se taktéž přiblížil na druhém stupni základní školy. Jo, fakt jsem hrála závodně basket, sice mi to nevydrželo, páč jsem zjistila, že absolutně nejsem typ na kolektivní hry, ale pokus to byl dobrej. Možná proto jsem se okamžitě zamilovala i do tohoto dorama.

Last Cinderella

A konečně dorama, kde hlavní hrdinka není studentka, ale vyzrálá žena.
Toyama Sakura (39 let) pracuje jako kadeřnice v salónu, který skoro považuje za své dítě. Je výborná kadeřnice a mezi zaměstnanci se mluví o tom, že se stane příští manažerkou. Sama sebe ale docela zanedbává. Nestará se moc o svůj vzhled a často se chová spíš jako chlap. Dokonce jí začínají růst vousy! Zdá se, že práce a večerní pivo jsou pro ni nejdůležitější. Když se objeví její bývalý spolužák, Tachibana Rintaro, a stane se manažerem místo ní, velice jí to rozčílí. Má totiž pocit, že Tachibana byl vždy navzdory menší píli vždy upřednostňován. Jsou jako kočka a myš a Sakura se dostává pomalu do špatných nálad. Jednou ale na pozvání vyrazí na večírek, kde se opije a potká dvacetiletého a velmi pohledného mladíčka Saeki Hirota, vedle něhož se s oknem v paměti ráno probudí v hotelu. Hiroto dává Sauře najevo svou přízeň a dokonce ji požádá, aby s ním chodila. Sakura si ale uvědomuje, že by jejich věkový rozdíl je až moc propastný.

Piece

Dorama, které je spíš lehce psychologickou detektivkou. Plné retrospektiv, během kterých se pomalu odkrývá podstata příběhu a spousta roztříštěných dílků skládačky, kterou v hlavě ze začátku máte, se pomalu začne skládat dohromady.
Jelikož tady se opravdu VŠECHNO rozkrývá postupně, tak netuším, co napsat k ději. Vzhledem k retrospektivám nejde bez prozrazení kousku zápletky popsat ani první díl, tak o tom napíšu snad jen to, že si užijete hodně wtf momentů a do samotného konce vás s největší pravděpodobností nenapadne, jak by to mohlo dopadnout. Žánrově je toto dorama podobné detektivce.
Ze začátku jsem si nebyla úplně jistá, zda vůbec dokoukám první díl. Sledovala jsem ho na víckrát a ani u druhého dílu to nebylo lepší. Ale když se to rozjelo, zhltla jsem všechny díly za jednu noc, protože jsem se od toho nemohla odtrhnout. Vážně stojí za podívání.

Pin to Kona

Dorama ze světa divadla, přesněji řečeno Kabuki.
Kawamura Kyonosuke je synem z prominentní Kabuki rodiny Kijima. Má dobrý hlas, vzhled i postavení. Díky tomu všemu se mu říká Princ Kabuki. Je tu pouze jedinný problém - pro to, co je mu předurčeno dělat, nemá dostatečnou vášeň. Do karet nehraje ani to, že ať už Kyonosuke dělá cokoliv, nedokáže dostát očekávání jeho otce Sesaemona a získat si tak jeho respekt.
Jednou po představení, kde Kyonosuke nepředvede zrovna zářný výkon, si na něho mezi haldou fanynek počká Chiba Ayame, která naprosto miluje svět Kabuki a má k němu vzácná citová pouta. Oproti zaslepeným fanynkám Kyonosukemu nevybíravým způsobem vyčte, jak strašný jeho herecký výkon byl, a v duchu vzpomíná, jak tu samou roli před deseti lety hrál její kamarád a první láska, Sawayama Ichiya. I ten hoří láskou ke Kabuki a není nic, co by chtěl dělat raději. Naneštěstí jeho rodina nemá s Kabuki nic společného, a tak je mizivá pravděpodobnost, že by se mohl prosadit. Nicméně s Ayame si před lety slíbili, že se stane tím nejlepším, a pak si pro ni přijde. A tomuto slibu je zcela odhodlaný dostát.
Než jsem toto dorama poznala, Kabuki mě nijak zvlášť nezajímalo. Ale přidaná hodnota podívané Pin to Kona je v tom, že se podíváte do zákulisí a zjišťujete, jaká dřina to je. Poznáte pár tradičních her a při tom napětě očekáváte, jak se to s rodinami i vztahy mezi Kyonosukem, Ayame a Ichiyou vyvrbí.

Hana yori Dango

A teď zpátky do lavic střední školy, a to ne ledajaké.
Makino Tsukushi je jediná chudá studentka na střední Eitoku, kam chodí neuvěřitelně bohatí a privilegovaní studenti. To, že je vozí do školy limuzína, je spíš pravidlem. Školu navíc penězi ovládá skupina, která si říká F4 (Flower 4), jejímž členy jsou kluci s extrémě vlivných rodin, což jsou Nishikado Sojiro (jeho otec vlastní školu čajového obřadu), Mimasaka Akira (jeho rodina ovládá celé japonské podstvětí), Hanazawa Rui (dědic velkých společností v Japonsku) a vůdce F4, Domyoji Tsukasa, dědic Domyoji World Finance Group. Jakmile se této partičce někdo byť jen trochu znelíbí, dostane červenou kartu F4 a od té chvíle po něm jde celá škola. Takový jedinec si obvykle projde těžkou šikanou, po které někteří opouští školu.
Tsukushi se celé roky na škole snaží co nejméně vyčnívat a nestrhávat na sebe žádnou pozornost. Je to pro ní velice obtížné, protože má silný smysl pro spravedlnost a nesnáší celou F4 i s jejich drastickými způsoby. Jednou už jí ale pohár trpělivosti přeteče a zastane se své spolužačky, která omylem polije Tsukasu pitím. Následující den nachází Tsukushi červenou kartu ve své skříňce. Ona se ale nehodlá jen tak vzdát.
Dorama, které občas až moc přehání. Kamarádka, která mi ho doporučila, říkala, že po prvních pár dílech ho poprvé vzdala s tím, co je to za kravinu, ale po čase se k němu naštěstí vrátila. Mně osobně se líbilo už od prvního dílu po konec druhé série.


No a to je zatím všechno, co bych tak mohla doporučit. Všechna tato dorama se dají sledovat v celkem dobré kvalitě s anglickými titulky na stránce Dramanice.us, případně rozkouskované s rekamami na Gooddrama.net (doporučuji jen v případě, že by na Dramanice byla nějaká chyba). Spousta se také dá stáhnout na uloz.to s českými titulky, nebo si můžete titulky stáhnout na Dorama.Akihabara. Snad jsem na žádné dobré nezapomněla.

S recenzemi tímto nekončím, v příštím článku budou japonské filmy podle mangy. A tam se opravdu máte na co těšit, neboť představím jeden z nejúspěšnějších a nejlepších novodobých japonských kinematografických počinů!


 


Komentáře

1 Nyu Nyu | 18. listopadu 2015 v 23:50 | Reagovat

Hmmm, Kensin :D Fangirling lvl
max! :D

2 Lyra Lyra | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 11:58 | Reagovat

Dorama je pro mě velkou neznámou, ale možná je načase se do některého pustit. :) Z tvého článku mě zaujaly především Pin to Kona (zbožňuji divadlo) a Itazura na Kiss.

3 Akumakirei Akumakirei | Web | 26. listopadu 2015 v 23:57 | Reagovat

To myslíš vážně? Opravdu vážně? Víš, kolik toho teď mám dělat do školy a že se blíží zkouškové?! A v tom prvním hraje (ten sakra moc moc pěkný) Kamenashi Kazuya! Máš mě na svědomí. Jdu stahovat.

4 Mrs. Holmes Mrs. Holmes | 29. listopadu 2015 v 20:01 | Reagovat

Uff, konečne nový článok, už som sa bála toho, čo sa mohlo stať :) O dorame počujem prvýkrát, ale vzhľadom na to, že ma takéto Japonské vecičky začínajú zaujímať, si asi niečo z týchto dorám raz pozriem.

5 Moi Keiniku Sang Moi Keiniku Sang | Web | 7. prosince 2015 v 12:16 | Reagovat

Hana yori dango je oblíbená dorama kamošky, dost jsem o ní slyšela, protože tam hrají její oblíbení lidi... ona je taky jediná s kým na doramy koukám, samotnou mě to bůhví proč nebaví 8-O Ale musím uznat, že některý, hlavně ty vážnější, jsou fakt dobrý, po stránce příběhu a tak :-D

6 Blanche Blanche | 23. září 2017 v 21:35 | Reagovat

Mohl-a bys aspon,vždycky u toho napasat kolik to má dílů a,kdes to našel-našla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Autoři obrázků použitých v designu:

SCRIBO ERGO SUM

Nika Caesaris 2005 - 2015