.

O bydlení na kolejích

26. května 2014 v 11:09 | Nika Caesaris |  Studium - návody
Jelikož jsem si tím vloni prošla a na internetu se moc praktických informací najít nedá, rozhodla jsem se sepsat takový všeobsahující článek, jak bydlet na kolejích, od registrace až po předprázdninové vystěhování. Snad to budoucím vysokoškolákům pomůže.

1. JAK VYBRAT KOLEJ?
Výběr koleje není něco, co je radno podcenit. Každá vysoká škola mívá obvykle své vlastní koleje, ale ne vždycky jsou to ty nejlepší, na které se můžete přihlásit. Někdy bývá nevýhodou špatná lokalita (daleko od školy, špatné spojení ke škole), někdy zase kvalita koleje (staré vybavení, společné záchody a sprchy pro obě pohlaví - Strahov by mohl vyprávět). Osobně můžu doporučit dívat se především na vzdálenost od školy. Věřte mi, jezdit do školy skoro hodinu, zatímco studenti na jiné koleji, která je blízko, si chodí o volné hodině dát šlofíka, je celkem otrava. Navíc jelikož máte školu daleko, ráno musíte vstávat o dost dřív, pak se vám nechce na přednášky, začnete ranní vynechávat... Věřte mi, znám to velmi dobře. :-)
Pokud koleje blízko vaší školy nenáleží vaší škole (příklad v Praze: v Dejvicích se nachází VŠCHT a ČVUT, ale koleje tam má pouze ČVUT), je potřeba kontaktovat vedení kolejí a požádat o místo v pořadníku. Nejdříve se totiž logicky zaplní místa studenty ze školy, ke které koleje patří.2. CO KDYŽ MI NEPŘIDĚLÍ KOLEJ, NA KTEROU JSEM PRIMÁRNĚ CHTĚL/A?
V tomhle případě budete muset počkat. Mám tu zkušenost, že po prvním pololetí se hodně vyhazuje, takže tak třetina lidí z prváku koleje opouští. A to je šance pro vás na přestěhování, protože se uvolní spousta místa.

3. JAK PROBÍHÁ PŘIDĚLENÍ KOLEJÍ?
O kolej musíte zažádat včas. Když to neuděláte, máte smůlu. Pokud se vám podaří podat žádost v termínu, pak záleží na tom, zda jste žádali na koleji své školy, nebo cizí školy. Pokud žádáte u své školy, pak se přidělují místa podle toho, jak daleko od školy bydlíte. Čím dál bydlíte, tím větší šanci máte kolej dostat. Pokud žádáte u cizí školy, pak to probíhá stejně až na to, že před vámi jsou úplně všichni žadatelé, kteří na danou školu chodí.

4. JAK SE ZAREGISTROVAT NA KOLEJI?
Obvykle vám přijde nějaké oznámení o dni, kdy se máte dostavit na dnou kolej. Ten den si s sebou ještě nemusíte brát žádné věci, protože to bývá nějakou dobu před začátkem semestru. Ale samozřejmě můžete.
Registrace probíhá tak, že přijdete do kanceláře kolejí (většinou bývá přímo na koleji, někdy tomu tak ale není), tam podepíšete smlouvu (někde po vás budou chtít potvrzení o inkasu), vyfasujete klíče a ložní prádlo. S sebou dostanete papír, kde budete mít seznam věcí, které vám jsou na pokoji přiděleny, jako židle, stůl, postel, lampa, skříň,... Toto všechno si zkontrolujete a zaškrtáte v papíru chybějící věci a závady. Papír potom odnesete zpět. V tu chvíli je pokoj váš a můžete si do něj začít stěhovat věci.

5. JAKÉ POVINNOSTI MI ZAČÍNAJÍ S NASTĚHOVÁNÍM NA KOLEJ?
Každopádně musíte platit inkaso. To zadáte v bance. Jinak žádné povinné úklidy na kolejích nehrozí, což je na pokojích často vidět. Pokud ale budete bydlet na pokoji, který má společné prostory s dalším pokojem/pokoji, pak se samozřejmě očekává, že ve společných prostorách budete automaticky udržovat pořádek a uklízet po sobě. Možná si budete myslet, že to není potřeba, ale nebojte, ostatní studenti vám to velmi rychle vysvětlí, pokud to ovšem nebudou stejní bordeláři. :-)

6. CO SI S SEBOU NA KOLEJ VZÍT?
To už záleží na každém jednotlivém člověku, co na koleji potřebuje a co na dané koleji bude mít k dispozici. Na některých kolejích jsou kupříkladu automaticky mikrovlnky a varné konvice, někde ne. Běžně se také spolubydlící domlouvají na tom, že se o některé vybavení podělí.

Takový menší seznam klasických a jasných věcí, které si s sebou sbalit na kolej (může se hodit, abyste při balení na něco nezapomněli:
 1. Doklady (občanka, kartička zdravotní pojišťovny, platební karta, dobré je mít s sebou i řidičák, pas, ověřená kopie maturitního vysvědčení či bakalářského diplomu.
 2. Oblečení (Do školy, na kolej, pyžamo, na imatrikulaci)
 3. Osobní hygiena (toaletní papír, kartáček, pasta, mýdlo, sprchový gel, šampón, ručník, osuška, hřeben, kapesníky...)
 4. Léky na bolest a náplasti
 5. Notebook
 6. Kvalitní sluchátka (bez toho se absolutně neobejdete)
 7. Nádobí (uvedeno níže)
 8. Pytlíky na svačiny
 9. Pantofle
 10. Deštník
 11. Varná konvice
 12. Pořadače na papíry a učení, různé třídiče a krabice
 13. Něco z domu, co vám ulehčí těžké časy (fotky, plyšáci, talismany...)
Tu jsem vypsala věci, co by vás možná nenapadly, ale jsou důležité:
 1. Vlastní polštář, peřina a povlečení - Pokud jste vyššího vzrůstu (tj. nad 170cm), pravděpodobně vám z pod erární peřiny budou čouhat nohy. A to není moc pohodlné. Obecně kolejní ložní prádlo stojí za prd, takže pro dobrý a klidný spánek doporučuji vzít si tyhle věci vlastní.
 2. Špunty do uší, škraboška - Další věc, kterou doporučuji pro dobrý a klidný spánek. Vaši spolubydlící se totiž budou občas učit do noci, když vy budete chtít spát. Vlastně když budete chtít spát, tak můžou i pařit nebo koukat na něco na notebooku. A naopak, když vy se budete učit do noci a ráno se budete chtít vyspat, spolubydlící, který má ráno přednášku, vás třeba kolem sedmé vzbudí. A to si pište, že to nezaspíte, protože on si musí v pokoji připravit snídani, oblíct se, nachystat si věci... Po tmě to neudělá a potichu taky ne, i když by se snažil. Minimálně vás vzbudí jeho budík.
 3. Nádobí - Samozřejmě budete potřebovat vlastní. I když si možná plánujete, jak se budete stravovat v Menze, tak čas od času si budete muset něco uvařit. Toho zlého člověka, který vám sestavuje rozvrh, totiž vůbec nebude zajímat, že obědy v Menze se vydávají jenom v určitou dobu. Z toho nejnutnějšího tedy doporučuji pánvičku, hrnec, hluboký talíř, příbor, ostrý nůž, hrnek.
 4. Hygiena a úklid - Když budete vařit, budete muset i umývat. Ona se koneckonců ani lžička od jogurtu neumyje sama, hrnek od čaje také ne. Takže je nutné mít s sebou utěrku, jar a houbičku. Dál se vám (zvlášť pokud budete holky) sem tam ucpe odtok ve sprše (vlasy umí hodně), takže oceníte krtka, občas si v té koupelně také budete muset vytřít (pokud není společná třeba pro celé patro, to se pak řeší jinak) a umít špínu, kterou si naděláte v kuchyňkách. A samozřejmě budete potřebovat vlastní toaletní papír, ten se nedoplňuje od koleje snad nikde. Ostatní věci k osobní hygieně jsou výše.
A tady pár věcí, které jsou možná až luxusním vylepšením:
 1. Vlastní tiskárna - Shánět o půlnoci, když hoří termín vytištění domácího úkolu, někde tiskárnu, je problém. U nás je třeba ve vestibulu a lze použít 24 hodin denně, což je moc fajn. Na druhou stranu je ale drahá a někdy sežere peníze, aniž by vám jakkoliv posloužila.
 2. Mikrovlnná trouba
 3. Digitální televize
 4. Vlastní pohodlnější židle
To je zatím vše, co mě napadá.

7. JAK SE NA KOLEJI MÁM CHOVAT?
Tak, tohle je hodně zásadní věc. Znám pár lidí, co své spolubydlící vážně nenávidí. A ani se jim nedivím. Jejich spolubydlící jsou totiž bezohlední. A to je velký problém.
Při bydlení na kolejích je totiž ohleduplnost a respekt vůči svým spolubydlícím to hlavní. Musíte pořád mít na paměti, že co nechcete, aby dělali oni vám, byste neměli dělat ani vy jim. Takže se snažte je zbytečně nevyrušovat, navzájem si pomáhejte, uklízejte po sobě svůj nepořádek a buďte milí, pokud to jen trochu půjde. Uvidíte, že se to vyplatí.
Obecně byste neměli dělat bordel po desáté. To, že máte za sebou těžký test a chcete to oslavit, neznamená, že někdo o patro výš nebo níž ten test nebude absolvovat den po vás, čili byste se měli snažit nerušit nejen své přímé spolubydlící, ale ani lidi v pokojích kolem. Na kolejích je totiž slyšet převážně všechno. Vaše dupání, muzika, mluvení, cokoliv. A je to slyšet i zvenku, takže ne že budete dělat bordel na louce před kolejí! A bordel byste neměli dělat nikdy, ani o víkendu, protože jsou lidé, co domů jezdí v pátek nebo v sobotu ráno. Takže všechny tyhle milé lidi nechte vyspat. :-)
Jak už jsem psala výše, i když byste neměli dělat bordel, tak se nestraňte kolejní komunity. Přihlašte se do skupiny koleje na facebooku, komentujte, raďte, pomáhejte a nechte si radit a pomáhat. Lidé na kolejích (hlavně ti starší) bývají moc fajn. Ne jednou se mi stalo, že jsem potřebovala půjčit flashku, na poslední chvíli si nechat vysvětlit matiku, koupit vajíčko, půjčit nějaké nádobí, půjčit sušák... Často stačí jenom napsat. Je asi samozřejmé, že věci byste měli hned po použití v pořádku vrátit.
Shrnuto, podtrženo: Chovejte se slušně a s respektem vůči všem, co na kolejích bydlí.

8) JAK PROBÍHÁ VYSTĚHOVÁNÍ Z KOLEJE?
Vystěhování není nikterak složitý proces. Jednoduše si zajdete vyřídit formality do kanceláře, sbalíte věci, všechno po sobě pořádně vyčistíte a uklidíte (včetně umytí podlahy), uklízečka po vás zkontroluje pokoj, vezme vám klíče, vy si odnesete věci, ona za vámi zamkne a jste pryč.

9) POSLEDNÍ TIP NA KONEC: Nikdy nezdravte kolejbábu, přilákáte tím na sebe zbytečnou pozornost.

Tak, doufám, že článek pomohl. Kdybyste měli jakýkoliv dotaz, klidně se ptejte.

Nika Caesaris
 


Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 26. května 2014 v 12:16 | Reagovat

Ovšem pro člověka, co má rád klid, je nejlepší to na koleji ani nezkoušet. Moje tří a půl leté zkušenosti z koleje jsou takové, že já sice může být ohleduplná, ale drtivá většina ostatních obyvatel jsou bezohlední zmetci. Můžou to být super kámoši, ale v noci jsou to bezohlední zmetci, takže jakmile jsem našla podnájem za stejnou cenu jako kolej, šla jsem do toho.

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 26. května 2014 v 17:30 | Reagovat

V září budu přestupovat na novou školu a budu muset být na intru. Jelikož jsem člověk, co vyžaduje trochu toho klidu, doufám, že ho tam alespoň trochu budu mít. Jinak velice povedený článek, dozvěděla jsem se zde dost zásadní informace.

3 christiiinka christiiinka | Web | 26. května 2014 v 17:52 | Reagovat

Ranní přednášky se vynechávají ikdyž máš školu 10min od kolejí :-D a tu tiskárnu máte teda luxusní. Já bych koleje nevyměnila, prostě to tak nějak k tomu vysokoškolskému životu patří :D. Moc pěkný článek!

4 Andy Andy | E-mail | Web | 26. května 2014 v 23:14 | Reagovat

zajímvýý.. sice nevim, jestli někdy na vejšku pudu, ale ráda jsem si přečetl podoný článek, vlastně nemám VŮBEC ale VŮBEC žádnou představu, jak to na vejšce asi chodí, takže pokud budeš psát i další články na podobný téma, rozhodně si je mo ráda přečtu, krom toho píšeš hezky, čtivě, chytlavě. Hij..
Tak uvidíme no, třeba si jednou za pár let vzpomenu na tebe a na tvůj článek, až si budu balit všechno cos tu vypsala.. (ps, příjde mi jakobys vypsala snad celej byt, nedovedu si představit že si všechno tohle někam táhnu :-D )
joo a mimochodem, máš prostě úžasnej design, krásnej, krásnej, krásnej!

5 Lyra Lyra | E-mail | Web | 27. května 2014 v 9:08 | Reagovat

Velice užitečný článek! Na kolejích nebydlím, ale kdybych se na ně chystala, určitě by mi přišel vhod. Na začátku studia jsem si sice mohla zažádat o koleje, ale protože mám školu 20km od domu a cesta vlakem tam mi trvá asi 20 minut (takže v konečném součtu to je něco přes půl hodiny, maximálně 45 minut), přišlo mi to zbytečné za kolej a další věci utrácet peníze, obzvláště když bych tam nikdy neměla takový klid na učení jako doma. Ale já na večírky a podobné věci moc nejsem, takže mi to nechybí, ovšem někdo jiný by to mohl vnímat přesně naopak a litoval by, že si neužívá na kolejích s ostatními spolužáky. :-)

6 Opti-Mystique Opti-Mystique | Web | 27. května 2014 v 12:52 | Reagovat

Tento akademický rok straším na koleji, které mám vlastně hned vedle školy, navíc v centru, všude blízko, výhled na celou Olomouc, ale... Jsem dobrodružný člověk, další rok chci zkoušet privat, hlavně ty kolejbáby mě štvou, protože pašování na kolej někoho mimo kolej uprostřed noci je téměř nadlidský úkol. :D
A je pravda, že s těmi spolubydlícími je to těžké, hlavně o náhodě. Já jsem chytla ty nejlepší, jaké jsem mohla, ale kamarádka z vedlejšího pokoje takové štěstí neměla a se spolubydlící si za celý rok řekly sotva pár vět a nemůžou se vystát. :D
Každopádně jsem z kolejí a života mimo domov nadšená, všem, co váhají, jestli raději dojíždět nebo si sehnat bydlení, radím rozhodně nedojíždění, úžasné. :3

7 Moi Keiniku Sangová Moi Keiniku Sangová | Web | 29. května 2014 v 19:47 | Reagovat

O_O *modlí se, aby jí vyšel nájem u příbuzných*

8 Lukáš Lukáš | Web | 16. června 2014 v 16:20 | Reagovat

Zdravím vás,

já osobně nejsem zastánce bydlení mimo svůj domov někde na kolejích. Jsem takový spíše domácí typ, a proto v době ještě mých školních dní jsem upřednostnil dojíždění do školy a zpět domů. Konec konců doma je doma.

Mějte se pěkně,

Lukáš

9 Bitxia Bitxia | Web | 18. června 2014 v 11:06 | Reagovat

V záři asi budu muset začít bydlet na koleji a když jsem se dívala na všechny ty jejich podmínky, tak jsem z toho měla příšernej mindrák.. Platit za všechno, i když si to tam člověk přiveze vlastní... pravidla jako jestli seš prvák, tak na pořádníku budeš stejně u konce... a s představou, že mě nevemou na kolej pomalu umírám :D nebo že mě šoupnou na tu nejdražší kolej... nebo se 7mi lidma v průchozím pokoji... fakt ty nejhorší představy :D
tak uvidím.. počkám na zápis a pak snad všechno nějak skloubím dohromady :D

10 Janička Janička | E-mail | Web | 5. března 2015 v 10:37 | Reagovat

Já jsem naštěstí z Prahy, tak je to v pohodě. Mba titul jsem vystudovala, aniž bych musela být někde ubytovaná http://www.mba-online.cz/

11 Tereza Tereza | 28. srpna 2015 v 20:27 | Reagovat

Děkuji ti moc za užitečný článek, ten seznam věcí s sebou se mi bude hodit :)

12 FelixS FelixS | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 14:03 | Reagovat

Čekám na nový zajímavý článek na svém blogu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Autoři obrázků použitých v designu:

SCRIBO ERGO SUM

Nika Caesaris 2005 - 2015