.

Květen 2014

O bydlení na kolejích

26. května 2014 v 11:09 | Nika Caesaris |  Studium - návody
Jelikož jsem si tím vloni prošla a na internetu se moc praktických informací najít nedá, rozhodla jsem se sepsat takový všeobsahující článek, jak bydlet na kolejích, od registrace až po předprázdninové vystěhování. Snad to budoucím vysokoškolákům pomůže.

1. JAK VYBRAT KOLEJ?
Výběr koleje není něco, co je radno podcenit. Každá vysoká škola mívá obvykle své vlastní koleje, ale ne vždycky jsou to ty nejlepší, na které se můžete přihlásit. Někdy bývá nevýhodou špatná lokalita (daleko od školy, špatné spojení ke škole), někdy zase kvalita koleje (staré vybavení, společné záchody a sprchy pro obě pohlaví - Strahov by mohl vyprávět). Osobně můžu doporučit dívat se především na vzdálenost od školy. Věřte mi, jezdit do školy skoro hodinu, zatímco studenti na jiné koleji, která je blízko, si chodí o volné hodině dát šlofíka, je celkem otrava. Navíc jelikož máte školu daleko, ráno musíte vstávat o dost dřív, pak se vám nechce na přednášky, začnete ranní vynechávat... Věřte mi, znám to velmi dobře. :-)
Pokud koleje blízko vaší školy nenáleží vaší škole (příklad v Praze: v Dejvicích se nachází VŠCHT a ČVUT, ale koleje tam má pouze ČVUT), je potřeba kontaktovat vedení kolejí a požádat o místo v pořadníku. Nejdříve se totiž logicky zaplní místa studenty ze školy, ke které koleje patří.

Homo Periculosus [2014]

7. května 2014 v 11:19 | Nika Caesaris
Podobný článek byl napsán v roce 2010. Po necelých čtyřech letech jsem se ho rozhodla aktualizovat.
Předchozí verze k porovnání ZDE.

Říše:Živočichové(Animalia)
Kmen:Strunatci(Chordata)
Podkmen:Obratlovci(Vertebrata)
Nadtřída:Čtyřnožci(Terrapoda)
Třída:Savci(Mammalia)
Nadřád:Placentálové(Placentalia)
Řád:Primáti(Primates)
Podřád:Vyšší primáti(Haplorrhini)
Infrařád:
Opice(Simiformes)
Oddělení:Úzkonosí(Catarrhini)
Nadčeleď:Hominoidi(Hominoidea)
Čeleď:Hominidi(Hominidae)
Podčeleď:Homininae(Homininae)
Rod:Člověk(Homo)
Druh:Nebezpečný(Periculosus)

Trable s babičkou v patách

5. května 2014 v 3:16 | Nika Caesaris |  Příhody strýčka Příhody
A nervové zhroucení na spadnutí!
Ocitla jsem se v situaci, která je podobná žití na koleji, aneb co si neuděláš, to nemáš, pokud k tomu ovšem nedonutíš spolubydlu. Doma spolubydlící nemám, jelikož mamča se mi octla v nemocnici a táťulda je kvůli práci věčně věků nezvěstný. Společnost mi dělá jen deset kachňat, pětadvacet slepic, jedna hambatá kočka, tři chlupatí pavouci a čtyři rozverné kudlanky. A občas ne přímo žádoucí babička, která mě v mých téměř dvaceti letech přesvědčuje, že si nedokážu koupit chleba. Pro motivaci velmi "vhodné".
Běh času je neúprosný a já mám až skoro zoufalou potřebu spát v denní době, kdy je to nejméně potřeba. Ne, teď to není, teď mám naopak energie habaděj a dělám ta pověstná noční rozhodnutí, která se později ukážou být totálně na prd. Čas naposledy nalít vodu a doplnit potravu kačenkám, uložit Elzouše ku svým zmrzlým nohám a dát dobrou noc bezobratlé havěti, jelikož za pár hodin musím opět...

Vtělená žluťoučká roztomilost

3. května 2014 v 19:47 | Nika Caesaris |  Fotografie
A dokonce u nás v kuchyni!
Ne, v tomhle článku opravdu své pavouky řešit nebudu. Budu tu řešit jinou zcela "hustokrutopřísnou" zvěř, kterou si pořídila má drahá maminka a jejíž žrádlo zavání po baráku tak silně, že vůně domova nabrala zcela nový rozměr.
Pořídila si totiž káčata. A jak je známo (nebo spíše není, aspoň já to teda předtím nevěděla), mladým káčatům se můsí 24 hodin svítit kvůli krmení, musí být v teple a musí jim být věnována velká péče.
A tak se rodičovstvo rozhodlo, že káčata umístí do bedny od rozvaděče (!) do kuchyně, kde si budou hezky mlaskat, pískat a čvachtat, dokud nedorostou do takové velikosti, aby mohly být vypuštěny ven.
Zpočátku jsem z toho nebyla dvakrát nadšená, a to nejen proto, že mám kuchyň hned vedle pokoje. Když jsem je ale poprvé uviděla, div jsem se neroztekla jako čokoládová pralinka na sluníčku. Něco tak roztomilého jsem snad nikdy neviděla ani v muzeu kýčovitých věcí, případně v Nováckých reportážích na konci hlavních televizních novin.
Fotím je po celou dobu, co je tu máme, takže jsem se rozhodla nějaké ty fotky zveřejnit.
Snad se budou líbit.
Autoři obrázků použitých v designu:

SCRIBO ERGO SUM

Nika Caesaris 2005 - 2015