.

Povinná četba - strašák, nebo záruka kvality?

18. října 2011 v 15:44 | Nika Caesaris |  Úvahy
P-O-V-I-N-N-O-S-T

Stačí jedno slovíčko a i plešatému vstanou vlasy na hlavě hrůzou. Devět nevinných písmen dá dohromady mocného strašáka, který působí tolik problémů. V případě knih dochází k tomu nejhoršímu - k předsudkům.

Pokud mámě něco uloženo jako povinnost, znamená to, že musíme něco udělat. A předvídá zároveň fakt, že to budeme muset udělat s nechutí, aniž by nás to bavilo. Mozek začíná pracovat a hlavu zaplní myšlenky na to, jak budeme ztrácet drahocenný čas nad něčím, co nás bude iritovat a mučit. Povinnosti jsou zpravidla nepříjemné. A v případě povinné četby mohou ukradnout opravdu hodně času, než svoji povinnost splníme. Kupříkladu takový Dekameron nebo Zločin a Trest jsou knihy, u kterých obyčejně člověk stráví i měsíc, ne-li víc. Povinná četba je záslužně odstrašující, ale jen z poloviny.Na myšlenku zabývat se povinnou četbou mě přivedl komentář od *Sach, který zněl:

,,Stejně ty úmrtí těchto spisovatelů jsou vskutku zajímavé.. O tomto díle jsem slyšela, jeho děj znám, akorát se mi nelíbí, že to nazývají "povinnou četbou", myslím, že to hodně lidí odradí."

Nemůžu s ní tak úplně nesouhlasit, stejně jako s ní nemůžu souhlasit.
Souhlasit musím v tom, že někdo, kdo není zvyklý číst, si obyčejně klasiky, jakožto většinovou část povinné četby, zrovna neužívá. Pokud už podstrčit nezkušenému čtenáři knížku, která by ho bavila, případně později přivedla na složitější literaturu, zpravidla by to měl být typ kratší oddychovky současné doby s poutavým příběhem, který se dá přečíst jedním dechem. Rozhodně ne třeba takový Epos o Gilgamešovi, který je součástí povinné četby na většině gymnázií, a bývá na seznamu mezi prvními. Když člověk sáhne po nepřevyprávěné tabulkové verzi, s největší pravděpodobností mu spadne brada, dá tomu pár minut, a pak knížku s díky (nebo i bez) vrátí do knihovny. Když pak sáhne po Ílias nebo Dekameronu, dalším knížkám nejspíš nedá valné šance. A tady se dostáváme k těm všudypřítomným předsudkům.

Na druhou stranu má nálepka "povinná četba" velkou výhodu. Znamená totiž, že knížka má nějakou určitou hodnotu. Pokud čtete knížku, která je součástí povinné maturitní četby, máte jistotu, že po odložení knihy budete mít o něco větší rozhled a vzdělání, které je u člověka maturujícího z češtiny potřeba. Z vlastní zkušenosti vím, že opravdu KAŽDÁ kniha na seznamu má něco do sebe, což se u 90% těch ostatních říct nedá.

Nálepka "povinná četba" je totiž známkou kvality. Proto by minimálně zkušenější čtenáře neměla odrazovat, nýbrž vábit. Tyto knihy rozšiřují obzory, vzdělání a dávají prostor novým pohledům na život a formování si vlastního osudu. Nemusíte se poučovat svých chyb, naopak se poučíte z chyb těch, o kterých čtete, kromě toho vás knihy často dovedou do úplně jiného prostředí založeného na faktu a spojí se skutečnými lidskými osudy. Je to navíc měřítko intelektu, a tak ve vyšší společnosti s takovou knihou rozhodně zabodujete.

S takovou knihou máte stoprocentní jistotu, že neztrácíte čas, pokud si ovšem umíte z knihy něco odnést. A teď nemíním vyškubávání stránek.

p.s.: Samozřejmě vítám prokládání tohoto čtení něčím jednodušším, co má vyloženě zábavný účel. Lepší knížka než televize, koneckonců fanynky Twilight můžou velmi dobře porovnat, jaký diametrální rozdíl je mezi knihou a filmem. Já osobně jsem byla s knihou spokojená, ale u filmu mi bylo dost blivno.

 


Anketa

Pravidelný návštěvník?

Ano 24.1% (47)
Občas na tenhle blog narazím 30.3% (59)
Jsem tu poprvé a přijdu zas 32.8% (64)
Jsem tu poprvé a už nepřijdu 12.8% (25)

Komentáře

1 ... ... | Web | 18. října 2011 v 17:19 | Reagovat

Tohle znám i z trochu jiné stránky. Moje mamka učí češtinu a když na začátku roku sestavovala seznam povinné četby, lámala si hlavu nad tím, co tam dát za knížky, aby to ty děcka aspoň trochu bavilo. Znám některé jedince, kteří by si třeba Romea a Julii přečetli dobrovolně, ale ty ostatní to prostě nebaví a když se k tomu přidá slovíčko POVINNOST... :-?  :D

2 Moi Keiniku Sangová Moi Keiniku Sangová | Web | 18. října 2011 v 17:32 | Reagovat

Já povinnou četbu miluju. Ze začátku to taky nebylo zrovna podle mýho gusta, ale jakmile jsem zjistila, že klasika nemusí být jenom nudná,hrnu se na to ve velkým. Bohužel, ředitelka to ví a můj čtenářskej deník hodnotí přísněji než ostatní, protože ode mě hodně čeká...v důsledku čehož mívám dvojky a pěkně mě to štve. Naše třída se zabývá hlavně otázkou "Je to tlusty?", což znamená, že ode mě doporučení nikdo nedostane he. Pravděpodobně hodně záleží na samotných zájmech a naložení člověka. Ne všichni rádi čtou. Ale já povinnou četbu zbožňuju, jelikož díky ní jsem se zamilovala do Petronia Arbitra a Machiavelliho a začala si tykat s Shakespearem:-)

3 Kitty Kitty | Web | 18. října 2011 v 17:35 | Reagovat

Dávno povinnou četbu neberu jako něco srašného, přestože číst V. Huga v šesté nebo sedmé třídě mi přišlo jako pitomost (dneska bych se na to i podívala).
Copak knížky, to bych i četla, ale u mě nastává zásadní problém až po přečtení. Prostě nedokážu dát dohromady jakýkoli záznam tak, aby to vydrželo déle než den, než to zase smažu. Nakonec se s tím patlám tak dlouho, že se k další knížce ani nedostanu...

4 Mary-ane Mary-ane | Web | 18. října 2011 v 17:47 | Reagovat

Mas pravdu, slovo povinna odrazuje lidi cist. Dokud jsem nemusela, precetla jsem knihu za dva vecery, loni pred maturitou jsem vse dohanela mesic pred ni... chvili jsem i zavidela letosnim maturantum, ze si nekdy muzou vybirat knihy, pak mi ale doslo, ze jsem se dostala k poezii, ktera me v tu chvili opravdu chytla, takze jsem rada, ze nakonec jsem loni musela precist knihy, do kterych me nekdo nutil:)

5 anazuz04 anazuz04 | Web | 18. října 2011 v 21:58 | Reagovat

Mně osobně povinná četbal dost vyhovovala - znamenalo to pro mě jednoduchý výběr kvalitní knihy. Nemám ráda jít do knihovny a půjčit si knihu, o které nevím, jestli je "kvalitní". Občas jsem knihu znechuceně vracela naštvaná nad ztrátou času.

6 emend emend | Web | 17. června 2015 v 13:49 | Reagovat

Autor vyjdi k напроду, otázky! 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Autoři obrázků použitých v designu:

SCRIBO ERGO SUM

Nika Caesaris 2005 - 2015