.

Waris Dirie- Květ Pouště

15. října 2010 v 23:21 | Nika |  Nepovinná četba
Hlásí se vám Nika, jak jinak než s blbou náladou a naladěná pěkně zostra. Rozhodla jsem se, že svůj blog obohatím o nějakou tu četbu, ke které mě nikdo nenutil. Mám strašně ráda knihy z řad příběhů podle skutečných událostí. A když jsem na pultě s názvem "novinky" uviděla tuhle knížku, hned jsem věděla, že si ji přečtu, i když jsem si ji kupovala dlouho po tom, co jsem si přečetla o jejím vydání.


Představováním autorky bych vlastně vylíčila knížku. Pro úvod bych snad jen řekla, že Waris Dirie se narodila v Somálsku a roky žila jako prostá kočovnice se svojí rodinou a zvířaty, prodělala muka ženské obřízky (stejně tak jako většina afrických žen) a potom se jí podařilo odjed na západ se svým strýcem. Nyní je z ní slavná modelka a členka organizace OSN.

Waris v knize popisuje svůj život od dětství po současnost. V knížce, která je napsána samozřejmě v Ich-formě, líčí různé zážitky, jak ty krásné, tak muka, kterými si prošla. Odhaluje svoje myšlenky, city, názory. Popisuje jak život kočovníka, tak práci modelky, ke které se dostala. Velká část knihy je také věnována popisu hrůzy, které se říká ženská obřízka. Waris proti ní v současné době aktivně bojuje.

No, i když jsem zvyklá vypisovat o knížkách slohy, o příbězích se nikdy nic moc říct nedá. Nemá smysl popisovat postavy, protože ty, co v knize vystupují, jsou skutečné. A je potřeba, aby si je čtenář změřil během čtení celé knížky, protože se charaktery vyvíjí víc než u které jiné knížky.

A jestli knihu doporučit nebo ne? Myslím, že pro lidi, kteří mají rádi tenhle druh čtení, je perfektní. A nejen pro ně. Nemyslím, že by někoho urazila. Příběh je poutavý od první stránky až do poslední, obohacený fotkami. Nese v sobě poselství a vychází ze skutečností. Je asi vhodnější pro ženy a dívky, ti ostatní by z toho moc neměli.

Knížka vtáhne do horké africké pouště a pak už vás nepustí ani v Londýně, Miláně, Ney Yorku a jiných velkých městech, které s Waris procestujete. Neuvěřitelná autentická výpověď o síle a odhodlání. Můžu všem jedině doporučit.
 


Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 3. září 2011 v 20:23 | Reagovat

Viděla jsem pouze film a ten byl dokonalý. Knížku pořád sháním, tak snad se časem zadaří a za tvůj článek děkuju. :-)

2 Edona Edona | Web | 30. září 2013 v 21:56 | Reagovat

Taky jsem viděla jen film, netušila jsem, že existuje kniha. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Autoři obrázků použitých v designu:

SCRIBO ERGO SUM

Nika Caesaris 2005 - 2015